Historia

Ciekawostki o Średniowieczu

Ciekawostki o Średniowieczu

Średniowiecze było okresem, który rozciągał się od upadku Cesarstwa Rzymskiego w 476 roku do końca Konstantynopola w 1453 roku, co czyni go bardzo długim okresem historii naznaczonym pewnymi zwyczajami, które do dziś są zaskakujące. Przyjrzyjmy się niektórym ciekawostkom z okresu średniowiecza, które mogą Cię zaskoczyć.

Brak higieny, czary, wiara w satanistyczną muzykę czy narzucanie ciszy w kościołach to tylko niektóre z ciekawostek dotyczących średniowiecza, które opisujemy poniżej.

Kąpiel raz w roku

W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do codziennego brania prysznica, ale w średniowieczu brak higieny był bardziej niż oczywisty i w rzeczywistości zwyczajem było, że ludzie kąpali się tylko raz w roku. A konkretnie w dniu ich urodzin, gdyż była to data szczególna i w ten sposób ją obchodzono.Niektórzy jednak woleli zarezerwować swoją coroczną kąpiel na maj, miesiąc poświęcony ślubom. W ten sposób unikali brzydkiego zapachu na wypadek, gdyby mieli się pobrać.

Oskarżenia o czary

Zwyczaj prześladowania osób uważanych za „czarownice” jest jednym z najbardziej znanych i przedstawionych w kinie „zwyczajów” średniowiecza. Pamiętajmy o istnieniu Świętej Inkwizycji, instytucji, która powstała we Francji w 1184 roku i która rozszerzyła się na kilka krajów w Europie i Ameryce aż do 1808 roku, kiedy to została zniesiona przez Napoleona Bonaparte w Hiszpanii, ostatnim kraju praktykującym tę doktrynę, w którym zabijano kobiety oskarżone o czary.

Malleus Maleficarum, znany również jako „młot na czarownice”, był używany do określania, kto jest czarownicą, a kto nie. Ten obrzydliwy tekst, pochodzący z Niemiec, opisywał wszelkiego rodzaju tortury, które miały być zadawane kobietom praktykującym czary. Powstała nawet Papieska Inkwizycja, utworzona w 1231 r. przez papieża Grzegorza IX, w której to biskupi prześladowali heretyków i czarownice. Po przeczytaniu tego punktu zapewne pomyślisz, że wiele praw nie istniało w tej epoce, dlatego odsyłamy do tego artykułu, abyś mógł się dowiedzieć, jak wyglądało egzekwowanie prawa w czasach średniowiecza.

Zakaz śmiechu w kościołach

W średniowieczu religijność była traktowana bardzo poważnie, do tego stopnia, że śmiech był zakazany we wszystkich miejscach kultu religijnego. Powodem tego jest przekonanie o złośliwym, a nawet diabolicznym pochodzeniu ludzkiego śmiechu.

Geneza tej kontrowersyjnej teorii leży w braku śmiechu Chrystusa w Piśmie Świętym. Ponadto poczucie humoru wiązało się ze złymi nawykami i innymi zachowaniami nieodpowiednimi dla wydarzeń religijnych. Ostatecznym celem tego ograniczenia było okazanie jak największej powagi podczas pobytu w świątyniach religijnych, jako wyraz szacunku i bojaźni Bożej.

Demoniczna muzyka

Przekonanie o związku muzyki z bytami piekielnymi wywodzi się ze średniowiecza, gdyż według starożytnych tekstów istniał interwał muzyczny zwany trytonem, którego dźwięk zdawał się pochodzić z samego piekła. Kary za używanie tych nut wahały się od wysokich podatków płaconych na rzecz korony, aż po więzienie.

Przebite zęby dawały siłę w średniowieczu

W średniowieczu wielu mężczyzn wierciło sobie dziury w zębach, wierząc, że ta technika daje im większą siłę niż ta, którą posiada natura.

Ale to nie wszystko, bo zalecana pasta do zębów była niczym innym jak moczem. Zgodnie z ówczesną tradycją uważano, że te wydzieliny cielesne zapewniają niezbędną ochronę przed wszelkimi infekcjami jamy ustnej.

O wiele bardziej zaskakujące jest poznanie ówczesnych technik ekstrakcji zębów i trzonowców. Najwyraźniej duże pęsety używane do tego celu nie były odpowiednio higieniczne i w niektórych przypadkach kończyły się rozprzestrzenianiem infekcji dziąseł, które zazwyczaj były leczone przez picie wina.