Młodzież

Co czyta młodzież XXI wieku?

Co czyta młodzież XXI wieku?

Wiele mówi się o tym, że wśród młodzieży i młodych dorosłych czytanie książek nie jest popularne. Uczniowie szkół niechętnie sięgają po lektury. Czy wynika to z ich rzeczywistego lenistwa, jak zarzucają im rodzice i pedagodzy?
Gdy przeprowadzimy ankietę wśród młodych ludzi w wieku szkolnym nie usłyszymy o Mickiewiczu, Sienkiewiczu czy Kochanowskim, to jest pewne. Jednak w zamian za to usłyszymy o J. K. Rowling, Stephenie Mayer czy Sapkowskim. Są to autorzy książek o tematyce fantastycznej, skierowanych właśnie do nastolatków. To właśnie ten gatunek od kilku lat króluje wśród młodzieży.

Wpływ Chopina na młodzież

Dlaczego fantastyka cieszy się tak dużym powodzeniem? Ponieważ przedstawia problemy realnego życia w otoczce niesamowitych wydarzeń i stworzeń, co czyni ją o wiele atrakcyjniejszą od literatury historycznej, obyczajowej czy faktu. Nastolatki odnajdują w takiej lekturze rozrywkę, bohaterów ich wieku, często również prosty i zrozumiały język. Wśród dziewcząt najbardziej popularne są historie o z wątkiem miłosnym, z kolei chłopcy częściej wybierają akcję i obecność potworów.
Można więc uznać, że to dzięki temu mało docenianemu przez starszych czytelników gatunkowi, młodzież wciąż jeszcze sięga po książki dla swojej własnej przyjemności, a nie jedynie z poczucia obowiązku.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz