Wiele mówi się o tym, że wśród młodzieży i młodych dorosłych czytanie książek nie jest popularne. Uczniowie szkół niechętnie sięgają po lektury. Czy wynika to z ich rzeczywistego lenistwa, jak zarzucają im rodzice i pedagodzy?
Gdy przeprowadzimy ankietę wśród młodych ludzi w wieku szkolnym nie usłyszymy o Mickiewiczu, Sienkiewiczu czy Kochanowskim, to jest pewne. Jednak w zamian za to usłyszymy o J. K. Rowling, Stephenie Mayer czy Sapkowskim. Są to autorzy książek o tematyce fantastycznej, skierowanych właśnie do nastolatków. To właśnie ten gatunek od kilku lat króluje wśród młodzieży.
Dlaczego fantastyka cieszy się tak dużym powodzeniem? Ponieważ przedstawia problemy realnego życia w otoczce niesamowitych wydarzeń i stworzeń, co czyni ją o wiele atrakcyjniejszą od literatury historycznej, obyczajowej czy faktu. Nastolatki odnajdują w takiej lekturze rozrywkę, bohaterów ich wieku, często również prosty i zrozumiały język. Wśród dziewcząt najbardziej popularne są historie o z wątkiem miłosnym, z kolei chłopcy częściej wybierają akcję i obecność potworów.
Można więc uznać, że to dzięki temu mało docenianemu przez starszych czytelników gatunkowi, młodzież wciąż jeszcze sięga po książki dla swojej własnej przyjemności, a nie jedynie z poczucia obowiązku.
Czy duża część młodzieży czyta książki?