Standaryzacja kulturowa świata

Przekształcenie świata w globalną wioskę ma konsekwencje dla wszystkich aspektów życia ludzi. Oczywiście, kultura nie jest obca tym zmianom. Dzięki temu widzimy to, co nazywamy standaryzacją kulturową, poszerzymy perspektywę o mechanizmy, które oddziałują na lokalne kultury i powodują, że ulegają one przeobrażeniom, a czasem radykalnym zmianom w procesie globalizacji.

Standaryzacja kulturowa odnosi się do mieszania się wszystkich kultur, gdy są one połączone ze względu na przenikalność granic terytorialnych. W coraz bardziej połączonym świecie, zarówno fizycznie, jak i cyfrowo, coraz trudniej jest ustalić granice kulturowe. Zwyczaje i obyczaje szybko rozprzestrzeniły się na wielu terytoriach, czasami daleko od miejsca z którego pochodzą.

Jednym z czynników, który w największym stopniu przyczynił się do standaryzacji kulturowej jest mobilność ludzi. Z jednej strony, poprzez procesy migracyjne, które historycznie rozwijały się falami i w bardzo konkretnych miejscach, ale które w ostatnich dziesięcioleciach występują w sposób bardziej rozproszony, ale we wszystkich kierunkach, zachęciły ludzi o określonej kulturze do mieszania się z innymi o odmiennych zwyczajach, doświadczając wymiany między nimi.

Nie chodzi tylko o procesy migracyjne, ale także o łatwość podróżowania, połączenie wszystkich miejsc na świecie, możliwość przedostania się przez ocean w ciągu kilku godzin i powrotu wkrótce potem. Choć oczywiście nadal istnieją narody posiadające swoje granice, dziś są one o wiele bardziej przepuszczalne niż w przeszłości. Co więcej, idąc o krok dalej, nie trzeba nawet ruszać się z domu, aby mieszać się z kulturami z odległych miejsc, a to dzięki internetowi i globalnemu połączeniu.

Łatwo jest rozmawiać z ludźmi z różnych krajów za pośrednictwem naszych urządzeń cyfrowych, co jest kolejnym czynnikiem ułatwiającym standaryzację kulturową. Możemy grać online z przeciwnikami oddalonymi o tysiące kilometrów, możemy uczestniczyć w forach lub sieciach społecznościowych i wymieniać opinie z osobami z bardzo różnych narodów. Nawet poprzez filmy, literaturę czy muzykę możemy nasiąknąć kulturą odległych i egzotycznych miejsc.

Wywołany efekt powoduje homogenizację wszystkich kultur, jako rezultat mieszania się ich wszystkich, dając początek standaryzacji kulturowej o której mówiliśmy. Logicznie rzecz biorąc, kultury większościowe osiągną to, że większość ich cech będzie dominować nad innymi, mniej rozpowszechnionymi kulturami, chociaż w pewnych przypadkach niektóre cechy kultury mniejszościowej (w tym sensie, że mniej ludzi ją podziela) mogą stać się popularne z różnych powodów i zostać wchłonięte przez kulturę większościową.