Kultura

Co powoduje ekspansję kultury na cały świat?

Co powoduje ekspansję kultury na cały świat?

Gastronomia

Rzeczywiście, gastronomia jest istotną częścią kultury. Każde terytorium, każdy kraj, a nawet praktycznie każdy region czy miasto ma swoje typowe potrawy. Niektóre z nich stają się tak znane, że stają się częścią kultury gastronomicznej kraju. Czasami jednak zjawisko to sięga jeszcze dalej, przekraczając granice, a nawet docierając do bardzo odległych miejsc.

Wystarczy przejść się po jakiejkolwiek centralnej ulicy dużego miasta, aby móc wybierać spośród typowego menu z naprawdę różnorodnych i odległych krajów. Nie opuszczając miast takich jak Warszawa czy Wrocław, możemy spróbować włoskiej pizzy czy makaronu, meksykańskich tacos, japońskiego sushi, amerykańskich hamburgerów, tureckich kebabów itd. Niektóre z tych potraw są tak przyswojone, że często stanowią część regularnej diety wielu ludzi.

Oczywiście duże marki i międzynarodowe koncerny mają tu wiele do powiedzenia, zwłaszcza w fast foodach, które rozszerzyły swoje placówki praktycznie na cały świat. Przykład ten pokazuje, że standaryzacja kulturowa ma swoje zalety, takie jak możliwość spróbowania potraw z odległych miejsc, ale jednocześnie niesie ze sobą pewne ryzyko.

Czasami te nowe opcje gastronomiczne mogą stać się tak silne, że mogą stopniowo osłabić niektóre z lokalnych tradycji kulinarnych. Podobnie, eksport nowych opcji fast foodów zachęca również do nawyków żywieniowych, które mogą być apetyczne, ale nie są szczególnie zdrowe, co może prowadzić do zaburzeń żywieniowych.

Kulturalna strona Polski

Rozrywka audiowizualna

Jednym z najsilniejszych sposobów kulturowej standaryzacji jest między innymi kino, muzyka czy książki. Wszystkie te elementy obejmują rozrywkę audiowizualną. Jeśli chodzi o kino, to tradycyjnie dominującą kulturą było Hollywood w Stanach Zjednoczonych, które rok w rok dostarczało światu przeboje, na które z niecierpliwością czekali widzowie z całego świata.

Choć nadal są królami kina, coraz więcej krajów eksportuje filmy fabularne o wysokiej jakości, którym udaje się nawet pokonać lokalne produkcje na Oscarach, popularnych Oscarach, tak jak to miało miejsce ostatnio w przypadku filmu Pasożyty” z Korei Południowej, który zdobył statuetkę dającą mu nagrodę dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego, „ale także dla Najlepszego Filmu głównej kategorii. Prawdziwy przykład standaryzacji kulturowej.

Nie chodzi tu tylko o kino, bo zjawisko to można zaobserwować również w przypadku seriali telewizyjnych, których jest coraz więcej dzięki platformom oferującym treści telewizyjne na żądanie. Obecnie odcinki najważniejszych seriali pojawiają się w tym samym czasie w niemal każdym zakątku świata, stając się globalnym fenomenem, który przykuwa do ekranu widzów z każdego kontynentu.

Literatura jest kolejnym katalizatorem mieszania się obyczajów, a także jednym z najstarszych, ponieważ od czasu wynalezienia prasy drukarskiej w XV wieku, ułatwiła ona rozpowszechnianie dzieł, zarówno w języku oryginalnym, jak i w wersji przetłumaczonej na dowolny inny język, otwierając w ten sposób drogę każdemu do dostępu do wiedzy, ale także do tradycji kulturowych, które zawierała każda strona.

Przypadek muzyki jest również inną formą ekspansji i mieszania się zwyczajów, co może sprzyjać standaryzacji kulturowej. Wielkie zespoły i supergwiazdy mają fanów na całym świecie, stanowią więc łącznik między wszystkimi, którzy przyswoili sobie dany styl muzyczny jako część swojej kultury. Dlatego też na dużych trasach ilość fanów na koncertach jest taka sama, niezależnie od konkretnego miejsca, w którym zespół gra za każdym razem.